Soort reis

Puurenkuur review: Claudia's reis naar India en Nepal

5 september 2025

Met een portie gezonde nieuwsgierigheid - en tegelijkertijd in mijn achterhoofd de verhalen over chaos en drukte - stap ik enigszins aarzelend in het vliegtuig naar Mumbai. De komende drie weken bezoek ik verschillende health resorts en ayurveda retreats in zowel India als Nepal, een geliefde bestemming voor echte ayurvedafans. Eerste bestemming: Atmantan, een luxe adult-only resort net buiten de drukte van Pune, omgeven door bergen en natuur en met uitzicht op Lake Mulshi.  Tijdens het moessonseizoen, van juni tot september, storten watervallen zich van de bergen naar beneden, en volgens de legende hebben de kristallen in dit gebied helende krachten voor iedereen die in de nabijheid is. Op het moment van schrijven stort de regen vooral uit de hemel. 

De dag voor mijn aankomst op de luchthaven van Mumbai, ontvang ik de gegevens van mijn chauffeur via WhatsApp en e-mail. De transfer is inclusief VIP-service, wat betekent dat ik vanaf de gate van het vliegtuig word opgevangen: een begeleider loodst me soepel door de immigratie, helpt met de bagage en brengt me rechtstreeks naar de auto. Mijn reis kan beginnen!

In dit blog:

Aankomst in Atmantan

Het is donker als ik aankom in Atmantan, na een lange autorit van vier uur dwars door het binnenland van India, van de luchthaven in Mumbai naar Pune en verder de bergen in naar het hotel. Vliegen kan trouwens ook, maar ik koos dit keer voor de autoreis. De volgende ochtend word ik wakker met regen. Het komt met bakken uit de lucht. Het is duidelijk: dit is de moessontijd! Ik loop rond in het resort en zie hoe de natuur opleeft bij al die regen – alles is zo groen. De bergen rondom Atmantan en het uitzicht op het meer brengen me direct in een rustgevende stemming. Nikhil, de oprichter van Atmantan (geopend in 2016), is een fervent sportliefhebber. Deze health spa is inmiddels uitgegroeid tot een internationale destination spa van naam, voor wellnessliefhebbers die zich willen verbinden met de betekenis van Atmantan: de goddelijke eenheid van de geest (mana), het lichaam (tann) en de ziel (atma).

Atmantan

Mijn eerste consult is met de ayurvedische arts. Voor mijn vertrek heb ik een vragenlijst ingevuld over mijn gezondheid. Persoonlijke service, volledig afgestemd op de gast, staat hier hoog in het vaandel. Atmantan heeft als specialiteit fysiotherapie, sport en beweging, maar natuurlijk ook Ayurveda. Het aanbod van kuurprogramma’s is veelzijdig. Gespecialiseerde fysiotherapeuten voeren een uitgebreide lichaamsanalyse uit. Ik krijg een houdingsanalyse, waarna ik concrete tips ontvang om mijn houding en spierkracht te verbeteren. Een van de grootste verschillen tussen Atmantan en andere ayurveda retreats in India is de sterke focus op sport en fitness. De faciliteiten zijn indrukwekkend: een hightech fitnesscentrum van 3.500 m2, compleet met studio’s voor aerobics, spinning, yoga en pilates. Atmantan kan zich internationaal meten met andere destination spa’s, zoals Kamalaya of Chiva-Som, en richt zich op gezondheid in de breedste zin van het woord met een groot aanbod aan programma’s zoals detox, sport, gewichtsverlies of mentale balans. De luxe zit niet alleen in de service, maar ook in de faciliteiten: er is zowel een verwarmd binnenzwembad als een buitenzwembad, een prachtige spa, en een ruime keuze aan holistische activiteiten en lessen.

Maaltijden in Atmantan

Het eten is verrukkelijk! Ik kan kiezen uit drie menu’s: Cleanse, Wellness of Ayurveda. Ik kies tussen Ayurveda of het Wellness menu en krijg extra’s zoals appelazijn- of ashwagandha-shots. Het Wellness-menu is het hoofdmenu voor gasten en bevat een selectie caloriearme gerechten. Sport u veel tijdens uw verblijf, dan kiest u een menu met extra proteïne. Niets is teveel voor de chef, je kan alles vragen, zoals extra maaltijden of grotere porties. Alle gerechten hebben een goede verhouding van macronutriënten (vetten, koolhydraten, eiwitten en vezels). Daarbij wordt aangegeven of het gerecht geschikt is voor diabetici, of het zuivel of noten bevat, en of het vegan- of glutenvrij is. Al het eten wordt bereid met natuurlijke, onbewerkte ingrediënten, waarvan een groot deel afkomstig is van de eigen biologische boerderij.

Aankomst In Kerala

Trivandrum in Kerala is mijn volgende bestemming – de zuidelijkste staat van India en de bakermat van Ayurveda. Yes, de zon schijnt! Omringd door palmbomen, strand, backwaters en natuurlijk de zee is dit de provincie waar veel Indiërs hun vakantie doorbrengen. De komende dagen bezoek ik de Ayurveda-resorts in dit deel van India, te beginnen met drie die pal naast elkaar liggen: Somatheeram, Manaltheeram en Ayursoma. Alle drie bieden zij Panchakarma-kuren aan en vallen onder dezelfde eigenaar. Ze lijken dus op elkaar, maar er zijn toch kleine verschillen. Hieronder leest u meer.

Bezoek aan Ayursoma Ayurveda Royal Retreat

Lees meer

Bezoek aan Somatheeram Ayurveda Village

Wat me direct opviel bij Somatheeram is de serene sfeer. De kamers liggen verspreid in de groene tuinen, waardoor je veel privacy hebt. Het resort is ruim opgezet en voelt open en weids aan. Dat heeft ook een keerzijde: omdat het op een heuvel ligt, loop je regelmatig trappen op en neer en ben je soms wat langer onderweg van de ene plek naar de andere. De yogalessen worden gegeven op de bovenste verdieping van het restaurant en de receptie, met een prachtig uitzicht over zee. Ook vanuit de special cottages kijk je uit over de oceaan, al liggen die wel wat verder van het Ayurvedacentrum. Wie houdt van rust, ruimte en natuur voelt zich hier helemaal thuis.

Lees meer

Bezoek aan Manaltheeram Ayurveda Village

Manaltheeram voelt intiemer aan, het ligt op een kleiner terrein dan Somatheeram. Alles ligt dichter bij elkaar, waardoor het resort overzichtelijk aanvoelt. Ook de zee is hier dichterbij (in het regenseizoen kan die behoorlijk te keer gaan - oordopjes mee!). De yogalessen worden buiten gegeven, op een platform direct aan zee – voor mij een bijzondere ervaring, met het geluid van de golven op de achtergrond. De cottages en kamers liggen verscholen tussen bloemen en planten, elk met een eigen uitzicht en inrichting. Wat ik prettig vind, is dat je hier sneller van de ene plek naar de andere loopt. Extra bijzonder zijn de open behandelkamers met zeezicht. Manaltheeram is een goede keuze als je graag dicht bij de zee bent en een levendige sfeer zoekt.

Nikki's Nest

Bij Nikki’s Nest kreeg ik alleen een rondleiding, maar dat gaf toch al een goed beeld. Het resort voelt kleinschalig en verzorgd, met een duidelijke vrouwelijke touch: het wordt namelijk volledig door vrouwen gerund. Dat zie je terug in de details – van de vrolijk aangeklede tasjes tot de nette, comfortabele kamers.

De Ayurveda-afdeling beschikt over 17 behandelkamers, en er worden op dit moment nog een paar nieuwe bijgebouwd. De opbouw van de behandelingen is duidelijk gestructureerd: op de eerste dag start je met een consult en een uur behandeling, op de tweede dag volgt anderhalf uur, en daarna loopt dit op naar twee tot drie uur per dag, afhankelijk van het advies van de arts. Handig is dat, als je voor drie uur ’s middags arriveert, je consult en behandeling nog op dezelfde dag kunnen plaatsvinden.

Yoga speelt hier een grote rol. Van maandag tot en met zaterdag zijn er lessen in de ochtend – een uur yoga gevolgd door een half uur meditatie – en in de namiddag nog een sessie. Op zondag staan er lezingen op het programma met steeds een ander thema, zoals voeding of het maken van zelfgenezende kruiden. Wie wil, kan tussendoor ook nog privé yogalessen volgen zonder extra kosten.

Het terrein wordt mooi onderhouden en al het water wordt hergebruikt voor de tuinen. Er is een zwembad met zonnedek en ligbedden, dit jaar volledig gerenoveerd. Het resort ligt dicht bij een tempel, waardoor je ’s ochtends en ’s avonds mensen ziet rondlopen, maar echt last heb je er niet van. Wifi is er alleen in de gemeenschappelijke ruimtes, niet in de kamers – wat bijdraagt aan het idee om echt los te komen van het dagelijks leven.

Een mooi initiatief is dat Nikki’s Nest zich inzet voor het redden van straathonden en het schoonhouden van de stranden en wegen in de omgeving. Ook tijdens de maaltijden staat verbinding centraal: er zijn alleen lange community tables, geen losse tafeltjes. Het eten is ayurvedisch, in buffetvorm, vergelijkbaar met Somatheeram.

Kortom, Nikki’s Nest is een plek waar Ayurveda, yoga en een gevoel van gemeenschap samenkomen, met aandacht voor zowel welzijn als de omgeving.

Vana India 1 of 2 secties

Ananda Himalayas

Ananda Himalaya

Aankomst Nepal

Begnas Lake

Begnas Lake eten

Begnas Lake

Image for Over Claudia

Over Claudia

Dit blog is geschreven door Claudia, werkzaam bij Puurenkuur sinds 2018 en inmiddels Marketing & Product Manager. Met haar internationale achtergrond en oog voor detail is ze een waardevolle schakel binnen ons team. Ze bezoekt verschillende Puurenkuur bestemmingen (gezondheids- en kuuroorden, spa's en retreats) en deelt haar ervaringen in onze blogs.

Iconische Health Spa's
Floortje Dessing op reis naar Euphoria retreat in Griekenland
Selfcare: 8x boetiekretraites in de natuur
Alles over Mentale balans – uw Gids van A tot Z
6x Beste Retreats voor mannen
Luxe Natuur & Wellnessretreats op Bali